Maksājumu kartes Latvijā

Katram, kas sasniedzis noteiktu vecumu rodas iespēja tikt pie savas maksājumu kartes. Bankas to apzinās un šī iemesla dēļ studentiem piedāvā iespēju saņemt bankas karti bez maksas. Students karti paņem un vēlāk paliek norādītajā bankā uz daudziem gadiem. Ne jau tādēļ ka banka būtu labāka vai sliktāka par citām, bet slinkuma un ērtības labad. Pēc laika izrādās, ka arī algu ērtāk skaitīt uz to pašu kontu. Ja vajag hipotekāro kredītu, arī tas tiek ņemts tajā pašā bankā. Rezultātā ar mazu ieguldījumu banka iegūst daudzus klientus uz mūžu. Tie, kas nestudē arī kļūst par banku klientiem, bet tad izvēli diktē vairāk reklāma vai kādi īpaši piedāvājumi vai dzīvesvietai tuvākā bankas filiāle. Esam nonākuši pie maksājumu kartēm.

Praksē ir pieejamas divas maksājumu kartes – kredītkarte un debetkarte. Pēdējā arī nereti tiek saukta par kredītkarti, lai arī patiesībā nepiedāvā nekādu kredītu. Galvenā atšķirība starp abiem instrumentiem ir tā, ka ar kredītkarti ir iepsējams tērēt līdzekļus, kas nemaz nav nopelnīti vai iegūti, bet ir tikai bankas piešķirti. Debetkarte turpretim ļauj lietot tikai savu paša naudu. Ja gadās kāda steidzamāka vajadzība un naudas nav, atliek gaidīt līdz nākamajai algai, kas ir tikai normāli.

Populārākās maksājumu kartes Latvijā ir VISA, MasterCard un daudz mazāk arī AmericanExpress. Visas tās ir samērā līdzīgas, taču katrai var pielikt klāt dažādas funkcijas, padarot to gan par kredītkarti, gan debetkarti. Izņēmums ir AmericanExpress, kas jau no paša sākuma ir kredītkarte. Viens no uzņēmumiem, kas kredītkartei ir papildus pievienojis vairākas funkcijas ir Statoil. Tagad Statoil Extra karte ir pievienota maksājuma kartei un automātiski sniedz priekšrocības, maksājot ar karti jebkurā Statoil benzīntankā. Protams, brīdī, kad Statoil pārsauksies par Circlek notiks pārmaiņas, bet pagaidām ir ieviests šāds risinājums.

Atsevišķa maksājumu karšu grupa ir lojalitātes kartes, kas garantē noteiktas atlaides uzņēmumu klientiem. Maxima, Rimi, Elvi, Lats, Galactico, Neste, ISEC u.c. lielāku un mazāku veikalu un pakalpojumu sniedzēju atlaižu kartes garantē atlaides viena līdz 10 un vairāk procentu apmērā. Atkarībā no uzņēmuma politikas var tikt piedāvāta naudas uzkrāšana par katru izdarīto pirkumu vai automātiska atlaide kartes uzrādītājam. Lai, kurš no variantiem arī netiktu izvēlēts par pilnvērtīgām maksājumu kartēm tās nav uzskatāmas, jo neļauj norēķināties par preci vai pakalpojumu pilnībā.

About Author: