Kredītreitings, credit un citi aspekti, kas jāzina katram

Viens no pašiem svarīgākajiem faktoriem, kura nozīmi apzinās vien retais Latvijas iedzīvotājs ir credit jeb kredītvēsture. Ārzemēs nav iespējams iegādāties neko uz nomaksu, paņemt līzingu vai kredītu ja nav labs credit score kredītvēstures reitings. Latvijā ar katru gadu pieaug kredītvēstures nozīme, taču līdz šim tās nozīmi ir izpratis vien retais. Tā tas, protams, ir tikai līdz brīdim, kad rodas reālas vajadzības aizņemties internetā, bankā vai pie līzinga devēja. Tiklīdz šādā situācijā atklājas, ka klientam ir sabojāta kreditēšanas vēsture, t.i. viņš ir iekļauts parādnieku reģistros, iespējas aizņemties strauji sarūk. Pat tāds šķietami triviāls pasākums kā aizdevums internetā jeb sms kredīts automātiski kļūst grūti iegūstams, ja kredītvēsture ir bojāta. Tas gan nenozīmē, ka aizņemties no tā saucamajiem sms aizdevējiem nav iespējama ar sabojātu vēsturi. To reizēm var izdarīt, jo līdzīgi kā tiesu praksē, arī attiecībā pret mikro kreditēšanas pakalpojumiem tiek pielietota prakse, kas paredz individuālu attieksmi pret katru klientu. Rezultātā, izvērtējot aizdevuma pieteikumu Latvijā var atklāties, ka klients var pretendēt uz aizņēmumu, jo viņa pārkāpums pret citu aizdevēju vai pakalpojumu sniedzēju nav bijis smags. Loģiski, ka labāk, lai kredītvēstures reitings ir ideāls un nav bijuši šādi sliktie darījumi, taču dzīve ir dzīve un ne vienmēr viss ir tā kā ir jābūt.

Apstākļos, kad plānots aizņemties vai pirkt auto līzingā, ir svarīgi atcerēties, ka neviens līdz šim nav atcēlis vajadzību pret personīgo atbildību. Ja Jūs uzvedaties neprātīgi, izlietojat naudas līdzekļus un nevēlaties tos atmaksāt atpakaļ, tad ir mazas cerības, ka dzīvē viss būs labi. Pieredze liecina, ka impulsīvi lēmumi nereti noved dziļākā grāvī nekā sākotnēji plānots vai rēķināts. Par to nevajadzētu uztraukties, bet izmantot iegūto pieredzi, lai nākotnē šādas kļūdas nepieļautu. Jūs šādā situācijā varat pieņemt, ka daudz, ka šobrīd būtu cits cilvēks, ja būtu rīkojušies savādāk, taču nav zināms vai rezultāts būtu labāks. Labā ziņa ir tā, ka kreditēšanas vēsturi ir iespējams uzlabot. Arī ārzemēs ir dažādi piedāvājumi un pakalpojumi, kas ļauj uzlabot credit score. Pakalpojuma būtība ir ļaut problemātiskiem klientiem saņemt nelielus aizdevumus uz augstākiem procentiem. Nosedzot saistības, automātiski palielinās kredītreitings un šādā veidā vairāku mēnešu vai pat gadu laikā ir iespējams uzlabot savu reitingu. Tas perspektīvā ļauj iegūt arī liela apjoma finansējumu mākokļa iegādei vai sava personīgā biznesa attīstībai.

Latvijas iedzīvotājiem iespējas uzlabot vēsturi nav tik lielas, kā ASV vai Vācijas iedzīvotājiem, kur tā ir ierasta prakse. Latvijā apkopota tiek tikai negatīvā kreditēšanas vēsture, kā rezultātā tikt ārā no parādnieku reģistriem ir problemātiski. Vienīgais, kas to ļauj izdarīt ir laiks, vai pazīšanās ar šo parādnieku bāžu uzturētāju īpašniekiem vai darbiniekiem, kas teorētiski varētu veikt izmaiņas datu bāzē. Praksē tas, visticamāk, netiek praktizēts, jo, ja tas nāktu gaismā tiktu apdraudēta kredītu reģistra uzticamība un rezultātā varētu nojukt viss bizness, kas balstās uz uzticēšanos starp kredītu reģistru un komersantiem. Varam secināt, ka sms kredītu izmantošana ikdienas vajadzībām nav nekas nosodāms, taču jāņem vērā, ka parāds ir jāatmaksā savlaicīgi, lai neatstātu negatīvu ietekmi uz savu reitingu un iespējām nākotnē saņemt apjomīgākus aizdevumus.t

Ja neesat pārliecināti par savu kredītreitingu attiecībā pret bankām varat doties uz Latvijas bankas kredītu reģistru Informācijas iegūšanas ir bez maksas, ja to dara klātienē. To var paveikt arī elektroniski vai pa pastu, bet tad jārēķinās, ka būs vajadzīgs eid karšu lasītājs vai jāsedz pasta izdevumi.

About Author: